Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×

Pierwsze kroki w fotografii – od czego zacząć

W dzisiejszych czasach każdy z nas może być fotografem i nie ma w tym absolutnie nic złego. Ta coraz popularniejsza pasja staje się jednocześnie dostępniejsza dla coraz większej ilości osób. Warto pobudzić swoją wyobraźnię oraz spróbować swoich sił właśnie w fotografowaniu. Jednak na samym początku pojawia się pierwszy problem oraz pytanie – tylko jak zacząć robić zdjęcia?

Poszukaj sprzętu idealnego dla siebie

NPierwszym wyzwaniem, przed jakim staje adept fotografii, jest wybór odpowiedniego sprzętu fotograficznego, który umożliwi mu rozwój, a także zgłębianie tajników tej odkrywanej dziedziny. I choć sporo osób uważa, że prawdziwy fotograf to ktoś, kto ma potężną lustrzankę cyfrową z kilkunastoma obiektywami do wymiany, to nie ma w tym ani grama prawdy. Oczywiście, prawdą jest, że profesjonaliści, szczególnie tacy, którzy fotografują z powodu wykonywanego zawodu, potrzebują innego zaplecza sprzętowego niż przeciętny użytkownik aparatu. Jednak dziś zdjęcia można robić praktycznie wszystkim. Masz możliwość rozpoczęcia swojej przygody, używając aparatu w telefonie albo kupując aparat kompaktowy czy lustrzankę. Warto poczytać opinie o kupowanym sprzęcie i posłuchać rad osób, które mają w tym już jakieś doświadczenie. Najważniejsze jest to, by fotografować jak najczęściej – to czym, zależy od ciebie. Jednak nie sam sprzęt czyni z kogoś fotografa.

Edukuj się na każdym kroku

Choć może to zabrzmieć banalnie – rozpocznij od instrukcji obsługi swojego aparatu. To najważniejsza rzecz, którą wiele osób pomija. Istotne jest, żeby dokładnie wiedzieć, z czym ma się do czynienia i jak to działa, ale też jakie sygnały nam wysyła w trakcie użytkowania. Fotograf musi znać swój sprzęt.

Kolejną ważną kwestią będzie czytanie książek związanych z fotografią. Warto poszukać w księgarniach czy bibliotekach pozycji, które będą typowo poradnikowe i dzięki którym ugruntujemy naszą wiedzę. Robienie zdjęć to fantastyczna przygoda, jednak dobrze jest, gdy pozostajemy świadomym tego, co się tworzy. Możemy także przeglądać albumy i inne książki będące dla nas niezwykle potrzebną inspiracją – szczególnie na starcie.

Także w internecie dostępnych jest ogrom blogów i stron poświęconych tematyce fotografii. Publikowane są tam ciekawe oraz przystępnie napisane treści, które będą w stanie usystematyzować wiedzę, ale także ciągle dowiadywać się czegoś nowego. Na bieżąco można nauczyć się tego, w jaki kadrować zdjęcia, obrabiać je graficznie, jak pracować ze światłem itd. Internet jest wielką bazą wiedzy, a w nią naprawdę warto inwestować!

Bierz udział w warsztatach

Wbrew pozorom fotografowanie to pasja, która może łączyć ludzi i być wykonywana przez grupy osób jednocześnie. Zbierając doświadczenie, szukając inspiracji i ucząc się tego hobby, warto brać udział w różnorodnych wydarzeniach czy warsztatach organizowanych z myślą o amatorach robienia zdjęć i nie tylko. To doskonała okazja, by poznać ludzi o podobnych pasjach, ale także oraz takich, od których można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Takie kursy czy plenery dają także możliwość do tego, by obserwować zawodowych fotografów w akcji i podpatrywać, jak oni pracują ze zdjęciami.

 

zamów zdjęcia