Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×

Jak fotografia zmieniła świat?

Fotografia jest jedną z tych dziedzin, które choć należą do sztuki, to towarzyszą ludziom każdego dnia. Jej wynalezienie oraz rozwój wpłynęły bardzo mocno na życie codzienne, postrzeganie świata oraz poczucie estetyki. Dziś wydaje się wprost nierealne, by zdjęcia nas nie otaczały. Zdecydowanie zrewolucjonizowały one świat i ciągle mają na niego duży wpływ.

Narodziny fotografii

Narodziny tej niezwykle szerokiej, a także kreatywnej dziedziny miały miejsce w XIX wieku, a wyniknęło to z eksperymentów podejmowanych przez kilka osób. Za samego prekursora fotografii uznaje się dziś  Josepha-Nicéphore’a Niépce’a – nie tylko wyprodukował on pierwszą fotografię, lecz także doprowadził do powstania tej gałęzi sztuki. Wraz z Louisem Jakiem Daguerrem opracowywał technikę – nazwaną dagerotypią. Pod tym określeniem kryje się proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce można uzyskać obraz – dagerotyp – bez możliwości jej kilkukrotnego powielania.

Pracowali nad tym przez kilkanaście lat, jednak finalnie odkrycie to zostało ogłoszone dopiero 19 sierpnia 1839 roku przez Daguerra, po śmierci Niépce’a. Data ta jest umownie uznawana za początek fotografii. Warto wiedzieć, że pierwsze zdjęcie zostało wykonane wcześniej, bo w 1826 roku. Przedstawia ono bardzo prostą i zwyczajną scenę – widok z okna na Le Gras. Choć nie był on w żaden sposób szczególny, to jednocześnie jest to fotografia wyjątkowa, bo pierwsza zachowana.

Rozwój fotografii

Od tego momentu ludzie wiedzieli już, jak robić zdjęcia. Stopniowo uczyli się pracować ze światłem, by nie musieli spędzać ośmiu godzin przy wykonywaniu jednej fotografii, jak to miało miejsce na samym początku. W 1839 roku powstało oficjalnie pojęcie „fotografia”, a sama dziedzina zaczęła zdobywać coraz więcej sympatyków. Najpierw była ona jedynie narzędziem pracy czy pomocy dla fotografów-artystów i odpowiadała na ich oczekiwania, zasady oraz potrzeby. Wykonywano portrety rodzinne, aby zachować wspomnienia na dłużej. Przez lata coraz bardziej dopracowywano urządzenie, jakim był aparat, by dostosować go do potrzeb szerszego grona użytkowników. W 1888 roku pojawił się ten pierwszy, wyprodukowany przez firmę Kodak, który był dedykowany masowym odbiorcom, także do użytku codziennego.

Przez kolejne sto lat nieustannie pracowano nad ulepszaniem techniki wykonywania zdjęć. Fotografia stała się nie tylko dziedziną dedykowaną dla artystów, ale była także obecna w życiu społecznym i politycznym. Kolejnym przełomowym rokiem był 1961, kiedy to James Clerk Maxwell uzyskał pierwszą trwałą kolorową fotografię. Od tego momentu dziedzina ta zrewolucjonizowała życie wszystkich osób.

Fotografia dziś

Nikt nie ma wątpliwości, że dziś robienie zdjęć jest czynnością powszechną i dostępną dla każdego. Dzięki temu popularne są różnego rodzaju sesje komercyjne, co pokazuje, że fotografia wychodzi poza sztukę. Każdy może stać się posiadaczem własnego aparatu – cyfrowego, analogowego czy polaroida. Wszyscy mają także możliwość dzielenia się swoimi małymi dziełami, publikując je na różnorodnych stronach czy kanałach mediów społecznościowych. Współcześnie ludzie nie tylko wykonują zdjęcia, ale postrzegają świat przez ich pryzmat, szukając piękna w najmniejszym detalu i się nim inspirując. 

zamów zdjęcia