Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×

5 osób, które odmieniły dzieje fotografii

Fotografia – słowo powstałe z dwóch łacińskich wyrazów phōtós –światło oraz gráphō – piszę, czyli zapisywanie za pomocą światła. Pierwsze wzmianki o możliwości utrwalania w ten sposób obrazów pochodzą ze Starożytności, kiedy to Euklides opisał pierwowzór aparatu fotograficznego – camera obscura.

Kiedyś ważna była cierpliwość – Nicéphore Niépce

Dziś każdy ma aparat w telefonie, którym tworzy zdjęcia wszystkiego i na każdym kroku. Zrobienie pierwszej fotografii trwało przynajmniej 8 godzin, a może nawet kilkanaście! Wykonana przez Nicéphore’a Niépce’a w 1826 roku, pierwsza udana fotografia, zatytułowana „Widok z okna” wymagała użycia substancji bitumicznej, zwanej asfaltem syryjskim, która następnie została wystawiona na długotrwałe naświetlania promieniowaniem słonecznym przy pomocy camera obscura, czyli aparatu otworkowego. Było to urządzenie przypominające pudełko, przyciemnione, z otworem na jednej ściance i matową szybą na drugiej. To proste urządzenie jest używane dziś przez artystów dla osiągnięcia ciekawych efektów.

Później odbitki zdjęć powstawały już szybciej – Louis Jacques Daguerre

Ten mężczyzna, nie posiadając nawet naukowego wykształcenia, dokonał dwóch ważnych odkryć, które popchnęły do przodu dziedzinę fotografii. To jemu zawdzięczamy istnienie negatywu i późniejsze jego wywołanie poprzez kąpiel w soli.
Kolejny jego wynalazek to, nazwany od jego nazwiska, dagerotyp, czyli proces z użyciem srebra i miedzi. Bazująca na tym patencie technologia do dziś wykorzystywana jest w aparatach Polaroid.

Początek fotografii kolorowej – od Jamesa Clerka Maxwella po Siergieja Prokudina-Gorskiego

Pierwsze kolorowe zdjęcie zostało wykonane przez fizyka Jamesa Clerka Maxwella w 1861 roku, ale jeszcze kilka lat wymagały eksperymenty z substancjami pozwalającymi na utrwalenie barw. Rewolucję jednak wywołał dopiero rosyjski chemik, Siergiej Prokudin-Gorski, którego pomysły z wykorzystaniem czerwonego, zielonego i niebieskiego filtru, są z powodzeniem do dziś stosowane w profesjonalnych kamerach filmowych.

Upowszechnienie fotografii, George Eastman i jego aparat Kodak

Dziś nazwa Kodak jest powszechnie rozpoznawalna i od razu kojarzy się z robieniem zdjęć. Aparat ten trafił na rynek w 1888 roku, a hasłem reklamowym było „You press the button, we do the rest”. Zarówno tekst, jak i aparat były skierowane do użytkowników amatorskich. Wtedy nikt sobie nawet nie wyobrażał, że już 120 lat później do robienia zdjęć powszechnie i codziennie nie będziemy potrzebować nawet aparatu.

Odkrycie fotografii cyfrowej przez Willarda Boyla iGeorge’a E. Smitha

Tych dwóch panów wynalazło matrycę CCD – opartą na krzemie i wówczas stosunkowo tanią technikę utrwalania obrazu. Matryce te do dziś z powodzeniem stosowane są w najnowocześniejszych aparatach, również tych wykorzystywanych w astronomii.

Dziś, aparaty cyfrowe są stosowane przez nas powszechnie, a bez codziennego uwieczniania chwil naszych i naszych bliskich nie wyobrażamy sobie rzeczywistości. Bez zdjęć online nie istniałyby przecież portale, takie jak Facebook czy Instagram

 

 

 

 

zamów zdjęcia