Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×

10 najważniejszych zdjęć świata – cz. 2

Dziś wracamy do tematu zdjęć, które zna pewnie każdy. Stanowią inspirację, a także źródło wiedzy o przeszłości. Oto i one, najważniejsze zdjęcia świata – cz. 2

Namiętny pocałunek przywódców – autor nieznany

Zdjęcie pocałunku, zwanego „braterskim” stało się ikoną tamtego systemu, ale dopiero dzięki Dimitrijowi Vrublowi – artyście, który stworzył jego swoistą karykaturę i zamieścił ją jako graffiti na Murze Berlińskim. Całujący się Leonid Breżniew I Erich Honecker do dziś wywołują dyskusję – kto był całującym, a kto całowanym.

Zamach na Jana Pawła II – agencja Reuters

To zdjęcie, które przedstawia historię bliską każdemu Polakowi i każdemu katolikowi. Krótko po 17:17 dnia 13.05.1981 roku na chwilę zamarł świat. Ktoś strzelił do papieża. Fotografowie Reutersa uwiecznili moment zamachu, a także chwilę bezpośrednio przed, gdzie w tłumie wiernych widać rękę Ale‘go Agcy dzierżącą broń.

Dziewczynka z okładki – Steve McCurryały k

Znany fotograf pracujący dla tego czasopisma zrobił w 1984 roku zdjęcie młodej dziewczyny w obozie dla uchodźców. Fotografia ta obiegła świat i stała się ikoną walki o prawa cywilów uciekających przed wojną. Niemal każdy rozpozna te zielone oczy – to Sharbat Gula, przeżyła wojnę, jednak odnalezienie jej po latach i ponowne zdjęcie (bez osłony włosów i twarzy) stało się przyczyną konfliktu w wiosce, która kobieta opuściła, udając się w nieznane

Czekając na śmierć – Kevin Carter

Zdjęcie maleńkiej, wychudzonej dziewczynki- ofiary sudańskiego głodu obiegło cały świat. Po opublikowaniu go na łamach New York Timesa jego autor był osądzany od czci i wiary za brak pomocy dziecku. Teorie spiskowe mnożą się do dziś, zwłaszcza po samobójczej śmierci autora zdjęcia, który pozostawił za sobą enigmatyczny list pożegnalny.

Jedna na wszystkich – Oded Balilty

To zdjęcie otrzymało nagrodę Pulitzera w 2007 roku. Ukazuje żydowską kobietę, która próbuje samodzielnie powstrzymać oddział izraelskiej policji przed wysiedleniem mieszkańców z nielegalnie zamieszkiwanej izraelskiej wioski na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Mały uchodźca na brzegu- prawda wojny czy ohydna manipulacja? – Nilüfer Demir

Do dziś nie jest jasne czy zdjęcie to zostało zaaranżowane. Wiele źródeł mówi, że chłopiec został przeniesiony z miejsca, gdzie utonął, aby zdjęcie wypadło lepiej. Wypadło dobrze i stało się ikoną walki o prawa uchodźców. Autorka zdjęcia nigdy nie zdementowała ani nie potwierdziła pogłosek o manipulacjach.

To są fascynujące momenty i element historii ludzkości. Ale dla Ciebie i tak najważniejszym zdjęciem będzie uwieczniony pierwszy uśmiech Twojego dziecka lub jego pierwszy krok, nowo wybudowany i wymarzony dom, ślub z ukochaną osobą, nieżyjący już krewny, pamiętne wakacje. To odbitki tych zdjęć, umieszczone w rodzinnym albumie będziesz przez lata oglądał z uśmiechem na ustach i wspominał związane z nimi chwile.

 

zamów zdjęcia