Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×

10 najważniejszych zdjęć świata – cz. 1

Ważne momenty z historii ludzkości nierzadko stawały się kanwą fotografii reporterskich lub artystycznych. Część z nich to dzieło przypadku, zbiegu okoliczności, łutu szczęścia. Inne z kolei były aranżowane celowo. Dziś opowiemy o kilku, które na pewno są Wam znane, ale może zaciekawi Was ich historia.

Wznoszenie sztandaru po bitwie o Iwo Jimę – Joe Rosenthal

Ufortyfikowana wyspa Iwo Jima była pierwszą, którą zdobyli Amerykanie podczas II Wojny Światowej. Należy wspomnieć, że widoczna na zdjęciu flaga nie była pierwszą, zatkniętą na górze Suribachi. Pierwsza była jednak zbyt mała, więc dowódcy zadecydowali o umieszczeniu dużo większej. I to ten historyczny moment został uwieczniony na słynnej fotografii. Trzech z sześciu żołnierzy na niej przedstawionych zginęło w bitwie, wkrótce po jej wykonaniu. Pozostała trójka wróciła do USA po zakończeniu wojny i wszyscy zostali prawdziwymi gwiazdami i ulubieńcami tłumów.

Nagasaki i Hiroszima, niesławny rozdział w dziejach ludzkości – Charles Levy

Autor zdjęcia przedstawiającego grzyb, powstały po zrzuceniu bomby atomowej na japońskie miasto Nagasaki, to amerykański porucznik, który był wśród załogi, biorącej udział w zrzuceniu ładunku. Fat Man to druga z bomb zrzuconych na Japonię w odwecie za zbombardowanie Pearl Harbor. Pierwsza z nich to Little Boy i też jest z nią związana pewna fotografia. Zdjęcie wykonane przez pracownika Armii Amerykańskiej, którego dane nie zostały upublicznione. Przedstawia młodych mężczyzn, którzy za chwilę staną się niesławnymi bohaterami w dziejach ludzkości.

Żołnierz i pielęgniarka, z żoną w tle – Alfred Eisenstaedt

Zdjęcie spontanicznego pocałunku żołnierza wracającego z frontu, po wygranej wojnie oraz wiwatującej pielęgniarki. Co ciekawe, na tym zdjęciu, uśmiechnięta kobieta idąca w drugim rzędzie była wówczas przyszłą żoną przedstawionego na pierwszym planie George`a Mendonsy. Pocałunek stał się symbolem amerykańskiego V-J Day ( Victory over Japan). Bohaterowie zdjęcia do lat 80-tych nie byli świadomi tego, że są przedstawieni na jednej ze słynniejszych fotografii świata. Autor zdjęcia to Żyd, polskiego pochodzenia, pionier fotografii reportażowej.

„…mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. – Neil Armstrong

Autor tych słów jest jednocześnie autorem zdjęcia przedstawiającego astronautę Buzza Aldrina, stawiającego pierwsze kroki po wylądowaniu na powierzchni Księżyca, 20 lipca 1969 roku. Zdjęcie błyskawicznie obiegło świat i stało się jedną z najsłynniejszych fotografii wszechczasów. Aldrin to drugi, po Armstrongu człowiek, który postawił stopę na srebrnym globie. I to właśnie odcisk jego buta – również przedstawiony na niemniej słynnej fotografii, stał się przedmiotem wielu spekulacji i teorii spiskowych, czy aby na pewno lądowanie to miało miejsce, czy było tylko produkcją jednego z wielu studiów filmowych w Hollywood.

 

 

 

 

zamów zdjęcia