Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych i reklamowych - zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej.

×
 

Kadrowanie zdjęć - przygotowanie zdjęć do wywołania


1. Jakie wybrać kadrowanie zdjęć zamawiając wywołanie online ?

 Wywołując zdjęcia z aparatu cyfrowego o matrycy 3:2, dla odbitki 10x15 (stosunek boków 3:2) nie występuje żaden problem. Cały kadr pokrywa powierzchnię papieru i to co widzimy na monitorze znajdzie się na odbitce. Niezależnie jaką opcję kadrowania wybierzemy Fill czy Fit - otrzymamy identyczne odbitki.
W przypadku matrycy 4:3, 16:9 itd., kadr niestety nie pokrywa całej kartki 10x15, ma inny stosunek boków,  dlatego do wyboru udostępniamy dwie metody kadrowania:
- Kadrowanie Fill – zdjęcie zostaje dopasowane do formatu papieru. Następuje delikatne "ścięcie" części kadru, najczęściej równomiernie od dołu i góry. Jednak w naszym laboratorium, każdy plik przed wywołaniem jest oceniany przez pracownika. W razie potrzeby jest kadrowany indywidualnie. Profesjonalny laborant z dużym doświadczeniem, decyduje jak ustawić plik przed wywołaniem. Na przykładzie (Fot.1. Fill), wyraźnie widać, że kadr został przesunięty do góry  kosztem koszyczka i trawy, aby nie "uciąć " głów dziewczynkom.
- Kadrowanie Fit (100%kadru) – odbitka przedstawia cały kadr, ale dłuższe lub krótsze boki pozostają białe - w zależności od matrycy: 4:3,16x9 czy innej. Zdjęcie (Fot.2. Fit) przedstawia odbitkę 10x15 Fit przy matrycy 4:3.
- Obydwie opcje Fill i Fit można zamówić również z białymi ramkami ( Fot.3, Fot4).

Prosimy pamiętać, że wszystkie minilaby "ścinają" około 1-1,5mm kadru wokół każdego zdjęcia. Jest to kwestia technologiczna. Jeżeli zależy Państwu na odbitkach przedstawiających 100% tego co widzimy na monitorze, należy wybrać opcję Fit ramka.

Aplikacja do zamawiania zdjęć umożliwia samodzielne wykadrowania zdjęcia przed wywołaniem.

Kadrowanie fill kadrowanie fit

kadrowanie fill ramka kadrowanie fit ramka

Dodatkowo system do zamawiania zdjęć online, w sposób graficzny informuje nas o jakości odbitki:

- kolor zielony - bardzo dobra jakość
- kolor żółty - dobra jakość
- kolor czerwony - słaba jakość

Po poprawnym złożeniu zamówienia w systemie na podany przy rejestracji adres e-mail wysyłana jest wiadomość z informacjami dotyczącymi zlecenia. Aktualny status realizacji zamówienia oraz płatności śledzić można w „Historii zamówień”.

2. Jaką matrycę mam w  swoim aparacie 3:2 czy 4:3 ?

Aby sprawdzić jaką matrycę mamy w aparacie, należy podzielić długość zdjęcia przez szerokość. (Np. 1600/1200 pikseli = 1,33).  Jeżeli wynik wyniesie 1,5  jest to matryca 3:2 ( odbitka 15cm:10cm = 3:2).  Wynik  1,33 oznacza matrycę 4:3, jeszcze inny 16:9 itd.